sobota 9. května 2026

Pohled z Mělníka na "soutok"

Zajimavy je pohled od nábřeží Labe u zámku v blizkosti náměstí na Vltavu a lateralni (plavební) kanal a ke zdymadlum, který působí opravdu impozantně...Navic mnozí cizinci povazuji právě toto za soutok, neboť ten je videt hůře...Kousek proti proudu se k Vltavě nenápadně "přikrade" Labe.. neboť ve skutečnosti se vleva Labe do větší šířkou i průtokem Vltavy... Zajímavé je, že obě řeky maji předslovanska jména ..Vltava Vult ava, divoká voda (srovnej Avona)
a Labe, tedy původně Elba (Alba) Bílá...Lateralni kanal se zdymadly slouží lodím k překonání peřejnateho úseku řeky navíc s několika jezy... Pěkná je i pristupova cesta k nábřeží

9 komentářů:

  1. Soutok Labe a Vltavy je kouzelné a fotogenické místo. Část mé rodiny stále na Mělníku žije, maminka tam prožila dětství, babička sloužila u Lobkowiczů na zámku. Mám tam své kořeny.

    OdpovědětVymazat
  2. Na Mělník jezdím několikrát za rok z různých důvodů. Tradičně na Mělnický vinařský běh.

    OdpovědětVymazat
  3. I já se tád túm pohledem kochám, kdykoliv Mělník navštívím.

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Ke to pěkné, a ještě jsou vidět kopce Českého středohoří...

      Vymazat
  4. Hořínský kanál (tak se správně onen vedlejší plavební kanál jmenuje) jsme za těch několik let co jsem s mužem jezdila na lodi projeli nesčetněkrát. Když už jsme měli kajutový člun, jednou jsme zůstali viset kvůli závadě hned za hořínskou komorou a tenkrát nás paní komorníková s vzala s dětmi k nim domů na čaj a kafe protože hnusně pršelo a byla zima. Muž zatím s komorníkem opravoval. Soutok jsme také pozorovali z vyhlídky u zámku.

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Já jsem kolem.horinskeho kanálu dříve dost často jezdil na kole

      Vymazat
  5. Krásné, před pár lety jsem také byla na soutok podívat 🙂

    OdpovědětVymazat