sobota 9. května 2026
Pohled z Mělníka na "soutok"
Zajimavy je pohled od nábřeží Labe u zámku v blizkosti náměstí na Vltavu a lateralni (plavební) kanal a ke zdymadlum, který působí opravdu impozantně...Navic mnozí cizinci povazuji právě toto za soutok, neboť ten je videt hůře...Kousek proti proudu se k Vltavě nenápadně "přikrade" Labe.. neboť ve skutečnosti se vleva Labe do větší šířkou i průtokem Vltavy... Zajímavé je, že obě řeky maji předslovanska jména ..Vltava Vult ava, divoká voda (srovnej Avona) a Labe, tedy původně Elba (Alba) Bílá...Lateralni kanal se zdymadly slouží lodím k překonání peřejnateho úseku řeky navíc s několika jezy... Pěkná je i pristupova cesta k nábřeží
Přihlásit se k odběru:
Komentáře k příspěvku (Atom)



Soutok Labe a Vltavy je kouzelné a fotogenické místo. Část mé rodiny stále na Mělníku žije, maminka tam prožila dětství, babička sloužila u Lobkowiczů na zámku. Mám tam své kořeny.
OdpovědětVymazatTak to je fajn...Pěkný kraj
VymazatNa Mělník jezdím několikrát za rok z různých důvodů. Tradičně na Mělnický vinařský běh.
OdpovědětVymazatTak to je zážitek..
VymazatI já se tád túm pohledem kochám, kdykoliv Mělník navštívím.
OdpovědětVymazatKe to pěkné, a ještě jsou vidět kopce Českého středohoří...
VymazatHořínský kanál (tak se správně onen vedlejší plavební kanál jmenuje) jsme za těch několik let co jsem s mužem jezdila na lodi projeli nesčetněkrát. Když už jsme měli kajutový člun, jednou jsme zůstali viset kvůli závadě hned za hořínskou komorou a tenkrát nás paní komorníková s vzala s dětmi k nim domů na čaj a kafe protože hnusně pršelo a byla zima. Muž zatím s komorníkem opravoval. Soutok jsme také pozorovali z vyhlídky u zámku.
OdpovědětVymazatJá jsem kolem.horinskeho kanálu dříve dost často jezdil na kole
VymazatKrásné, před pár lety jsem také byla na soutok podívat 🙂
OdpovědětVymazat